Czym charakteryzują się bramy segmentowe?

brama

Wiele osób budujących swój nowy dom nie wyobraża sobie, że nie będą miały własnego garażu. Garaż nie tylko gwarantuje dłuższą żywotność samochodu, ale często pełni też funkcję dodatkowego pomieszczenia na nieużywane akcesoria sportowe, narzędzia ogrodnicze itp. Jeśli jest wbudowany w bryłę domu, sprawia, że powroty z pracy lub zakupów w ulewne dni stają się o wiele przyjemniejsze. Właściciele garażów coraz częściej decydują się na zamontowanie w nich bram segmentowych. Czym się one charakteryzują i dlaczego stały się tak popularne? Sprawdźmy!

Jak działa brama segmentowa?

Bramy segmentowe, jak sama nazwa wskazuje, składają się z połączonych ze sobą, poziomych segmentów. Segmenty mogą mieć różną szerokość. Najczęściej produkuje się je stali i drewna, lecz dostępne są również bramy stworzone z użyciem innych materiałów. Bez problemu można znaleźć bramę, która będzie pasowała do stolarki okiennej i drzwiowej danego domu. Segmenty połączone są ze sobą elastycznymi uszczelkami. Po bokach bramy i pod sufitem umieszcza się prowadnice, po których porusza się ona podczas otwierania i zamykania. Gdy brama się otwiera, segmenty jeden po drugim przesuwają się ku sufitowi, nie zajmując miejsca na posesji, jak np. wrota otwierane na zewnątrz garażu.

Zalety garażowych bram segmentowych

Konstrukcja bram segmentowych i zasada ich działania sprawiają, że zyskują one coraz większą popularność. Jak już było wspomniane, bramy segmentowe nie potrzebują dodatkowej przestrzeni do otwierania – sprawdzają się więc świetnie nawet na małych posesjach, gdzie wjazd do garażu jest bardzo ograniczony, lub wręcz wychodzi bezpośrednio na ulicę. Segmenty bramy są bardzo wytrzymałe i stanowią dobrą ochronę dla domu. Produkowane są nawet bramy segmentowe antywłamaniowe. Co ważne, segmenty są też dodatkowo ocieplane, a uszczelki między nimi i prowadnicami cechują się wysoką szczelnością. Dobre bramy charakteryzują się więc niskim współczynnikiem przenikania ciepła, co przekłada się na niskie rachunki w przypadku garaży ogrzewanych.

Część bram segmentowych wyposażonych jest w dodatkowe akcesoria, które sprawiają,  że brama staje się jeszcze bardziej funkcjonalna. Warto tu wymienić chociażby automatyczny napęd obsługiwany pilotem, czy fotokomórki dbające o to, by brama nie przygniotła stojącego pod nią pojazdu lub człowieka. Nawet najprostsze, obsługiwane ręcznie bramy segmentowe posiadają zabezpieczenia, które uniemożliwiają nagłe, niekontrolowane opadnięcie podniesionej bramy.