Czym się kierować przy wyborze bramy garażowej?

brama

Brama garażowa powinna być w pełni dopasowana do charakteru posesji. Tylko w ten sposób można zbudować funkcjonalne wrota, idealnej wielkości, poziomie bezpieczeństwa i izolacyjności. Jakie bramy garażowe warto rozważyć?

Rodzaje współczesnych bram garażowych

Obecnie na rynku dostępne są 4 rodzaje wrót garażowych: rozwierane, uchylne, segmentowe, rolowane. Spośród nich dużym uznaniem cieszą się bramy segmentowe (sekcyjne). Ze względu na zalety ich zastosowania dają one bardzo wysoką izolację termiczną, akustyczną, wiatroszczelność, a także dużą łatwość uruchomienia, i zabezpieczenie przed włamaniem. Duża dostępność wzorów i kolorów wykończeń pozwala dobrać kolor do elewacji budynku. Drugim ciekawym rozwiązaniem będą bramy roletowe z fabrycznie wyposażonym automatycznym napędem. Działają podobnie do rolet zewnętrznych, w porównaniu z poprzednim rozwiązaniem — zajmują mało miejsca, są odporne na korozję,  wygodne w użytkowaniu oraz dość dobrze chronią przed włamaniem.

Drzwi uchylne to dawniej często wybierane rozwiązanie. Cechują się dość słabą ciepłochronnością, zazwyczaj montowane są do garaży nieogrzewanych lub wolno stojących. Najmniej praktyczne są klasyczne wrota rozwieralne. Nawet te, które są wyposażone w elektryczne siłowniki,  wcale nie stają się wygodniejsze. Są montowane przy składziku gospodarczego, zaletą tego rozwiązania jest niski koszt ich wytworzenia.

Jak zatem wybrać bramę do garażu?

Szukając bramy garażowej, należy dopilnować nie tylko parametrów technicznych dotyczących ciepłochronności, ale też jej wygląd i wyposażenie. Do wyboru jest kilka wariantów wykończeń i pod względem faktur i wzorów. Wrota mogą imitować deski, kasetony, pionowe listwy w wersji gładkiej i wytłaczanej. Dopełnieniem mogą być podchwyty, rygle, przeszklenia ze szkła tradycyjnego akrylu, płyt poliwęglanu. Podstawowym uzupełnieniem powinien być napęd do bram garażowych, zwracając uwagę na siłę ciągu, ciężar, wielkość wrót, częstotliwość ich pracy.