Czym się kierować wybierając system osłonowy do okien?

rolety

Wybierając osłony do okien, warto zadać sobie przede wszystkim pytanie o funkcję, jaką osłony mają pełnić. Trzeba także uwzględnić specyficzne warunki otoczenia domu. Inne osłony sprawdzą się na działce dobrze nasłonecznionej, a inne w domu znajdującym się w pobliżu lasu. Na rynku dostępne są żaluzje wewnętrzne i zewnętrzne, które charakteryzują się zupełnie innymi właściwościami.

Rolety wewnętrzne

Osłony wewnętrzne występują w wielu różnych wariantach – dostępne są plisy, rolety ekranowe oraz rolety typu dzień-noc. Rolety wewnętrzne są tanie i łatwe w montażu. Po zwinięciu chowają się w kasetę lub nawijają się na specjalny wał, a więc są praktycznie niewidoczne. Dzięki bocznym prowadnicom doskonale przylegają do okna, nawet jeśli zostanie uchylone. Rolety można zamontować do profili okiennych, ściany lub wnęki okiennej. Do wyboru są tkaniny w obszernej kolorystyce oraz o różnych właściwościach, na przykład zaciemniające. Często stosowanym rozwiązaniem jest montaż osłon przepuszczających światło w strefie dziennej i osłon zaciemniających w sypialniach.

Rolety zewnętrzne

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się osłony zewnętrzne, które montuje się na fasadzie. Rolety po zwinięciu są praktycznie niewidoczne. Pancerz chowa się w kasecie zamontowanej pod nadprożem lub pod warstwą ocieplenia. Szczególnie warte uwagi są rolety podtynkowe, których system montażowy jest ukryty w elewacji.

Zaletą rolet zewnętrznych jest automatyczny system sterowania – rolety można obsługiwać nawet za pomocą dedykowanej aplikacji w smartfonie. Osłony fasadowe idealnie sprawdzą się w bardzo nasłonecznionych miejscach, ponieważ całkowicie blokują dostęp światła. Zimą gwarantują z kolei lepszy komfort termiczny – pomiędzy pancerzem a oknem tworzy się poduszka powietrzna, która blokuje straty ciepła.