Z czym wiąże się wymiana okien w domu?

wymiana okien

Okna to jeden z ważniejszych elementów konstrukcji każdego budynku. To właśnie one gwarantują dostęp światła słonecznego i świeżego powietrza, a do tego izolują termicznie i chronią przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jeśli okazuje się, że nie spełniają dobrze swoich funkcji, to warto zastanowić się nad ich wymianą. Z czym się wiążą takie prace, o czym należy pamiętać oraz jak się do nich przygotować?

Przede wszystkim wymiary i rodzaj okien

Jedną z ważniejszych kwestii, o które pytamy naszych Klientów, którzy interesują się wymianą okien PCV w Wyszkowie, jest ich rozmiar. Czasami zdarza się tak, że przy poborze wymiarów potrzebne jest wsparcie fachowca. Mowa tutaj przede wszystkim o sytuacji, w której właściciel domu nie ma doświadczenia w tej materii albo w budynku znajdują się bardzo stare, drewniane okna. Jeśli chodzi o samodzielne mierzenie, to trzeba pamiętać o najważniejszych kwestiach, czyli:

  • zdjęciu wszystkich przedmiotów z parapetu i w razie potrzeby o ściągnięciu żaluzji lub rolet,
  • zmierzeniu szerokości i wysokości w co najmniej trzech punktach,
  • zachowaniu dokładności co do milimetra,
  • pobraniu wymiarów, które są potrzebne – samych skrzydeł istniejącego już okna, skrzydeł i ościeżnicy albo wnęki okiennej.

Przed rozpoczęciem prac trzeba też zdecydować się na rodzaj okien. Największą popularnością cieszą się niewątpliwie okna PCV, które są niezwykle odporne na uszkodzenia, utratę ciepła i nie wymagają szczególnej konserwacji oraz okna aluminiowe, które są lekkie i trwałe.

Jak przygotować mieszkanie do wymiany okien? 

Po wykonaniu dokładnych pomiarów i wyborze rodzaju okien można przystąpić do prac przygotowawczych. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że warto zabezpieczyć mieszkanie przed pyłem i innymi zabrudzeniami, zdejmując zasłony i nakrywając meble i podłogę folią malarską. Jeśli natomiast chodzi o samą wymianę okien, to dobrze zastanowić się nad zleceniem tej usługi specjalistom, aby uniknąć ewentualnych błędów, które w późniejszym czasie mogą przełożyć się na komfort mieszkania, a nawet konieczność wykonania poprawek czy ponownej wymiany okien.